• 05.09.2017 12:21

V Rusovciach sa v sobotu vrátia do čias Rímskej ríše a vy môžete byť pri tom!

Zdroj: MMB

Už XX.ročník Rímskych hier – Limes day 2017 sa uskutoční v sobotu 9. septembra v čase od 10. do 19. hodiny v Múzeu antická Gerulata v Rusovcach. Súčasťou akcie bude aj viacero atrakcií a sprievodných podujatí.

XX. ročník Rímskych hier prinesie celé spektrum ukážok z obdobia Rímskej ríše a to nielen z civilného, ale aj vojenského života. Ústredným miestom tohto podujatia bude Múzeum Antická Gerulata. Doobedňajšia časť bude ladená modernejšie a rodinné tímy môžu zase súťažiť v rôznych disciplínach. Nebude chýbať preklad obľúbených citátov, odievanie do rímskych odevov, skúšanie účesov, rozoznávanie rímskych chutí, točenie na hrnčiarskom kruhu. Pre najmenších návštevníkov bude opäť pripravená rímska škôlka. V bohatom programe by sa v parčíku malo predstaviť známe Divadlo z kufra von, ktorého protagonisti – Andrej Šoltés a Martin Meľo – originálnym spôsobom, cez prizmu súčasnosti, priblížia návštevníkom starovekú rímsku civilizáciu. Oživením budú aj vystúpenia 50 detí zo súkromnej Základnej umeleckej školy v Rusovciach na Balkánskej ulici.  Organizátori veria, že si nikto nenechá ujsť slávnostný sprievod cisára, cisárovny, Rimanov, Rimaniek a ich detí a legionárov, ktorí sa na svoju púť z Gerulaty po Maďarskej ulici až do parku kaštieľa v Rusuovciach vydajú o 13. hodine. Mal by to byť zážitok, vidieť opäť príchod Rimanov a to ako sa na chvíľu usadia v Rusovciach. „Veríme, že ich domáce obyvateľstvo privíta srdečne a pokiaľ má doma niekto tuniku, alebo si dokáže vyrobiť tógu, tak sa pokojne môže pridať k zástupu Rimanov – nadšencov z piatich krajín sveta pod taktovkou Tovarišstva starých bojových umení a remesiel,“ hovorí PhDr. Beáta Husová z Múzea mesta Bratislavy, ktorá je aj hlavnou dramaturgičkou spomínaného podujatia.

V sobotu popoludní sa teda program bude odohrávať v parku rusoveckého kaštieľa. Pripravené sú remeslené stánky aj stánky s občerstvením. „Chlieb a hry“ čakajú na všetkých, ktorí do Gerulaty či parku v Rusovciach zavítajú. O zábavu a dobrú náladu by sa mala postarať aj moderátorská dvojica Partrícia Garajová Jarjabková a Juraj „Šoko“ Tabaček. Zároveň sa uskutoční aj 4. ročník podujatia Limes day, ktoré má upozorniť na rímske pamiatky na hranici pozdĺž Dunaja. Jeho zámerom je propagovať najmä doposiaľ málo navštevované rímske pamiatky na Limes Romanus, ako aj dosiahnuť ich zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. A azda najväčším lákadlom by aj tento rok mal byť ARCHEOBUS, na ktorý si verejnosť môže vyzdvihnúť vstupenky do štvrtka 7. septembra v Turistickom informačnom centre na Klobučníckej ulici. Viac informácií k Rímskym hrám a Limes day nájdete aj na stránke: www.muop.bratislava.sk

(ts, ars, foto: mmb)