Bratislava ráta škody po včerajšej veternej smršti

11.8.2017

Zdroj: ms

Veterná smršť v Bratislave spôsobila včera okrem popadaných konárov, stromov a zablokovaných komunikácií aj poškodenie stĺpov verejného osvetlenia.

Aktuálne sú pracovníci mestského dispečingu neustále v teréne a naprávajú vzniknuté škody. Situácia je vážna najmä v mestských lesoch Bratislavy, kde môže dôjsť k pádu ďalších stromov.  Neprejazdné sú viaceré úseky komunikácií v dôsledku padnutých stromov. Mestské lesy v Bratislave zároveň prosia občanov, aby zvážili návštevu bratislavského lesoparku v najbližších dňoch, pretože silnejší vietor môže ešte pretrvávať.

Škody mesto eviduje aj na stožiaroch verejného osvetlenia, ktoré boli zdemolované na Solivarskej, Jankolovej, Smolenickej a Dlhej ulici. Poškodené boli aj vzdušné rozvody či svietidlá. Hlavné mesto bude preto v najbližších dňoch osádzať nové stožiare, ako aj svietidlá a rozvody. Do tej doby bude prevádzka kalamitou dotknutých úsekov verejného osvetlenia zabezpečená náhradnými prepojeniami resp. zmenou konfigurácie napájania verejného osvetlenia.

Dopravný podnik Bratislavy mal najväčší problém s trolejbusovou a električkovou dopravou v centre mesta, pričom bola nasadená aj náhradná doprava. Autobusom musel dispečing meniť trasy kvôli bezpečnosti a neprejazdnosti komunikácií. Dispečing DPB, a.s., útvar trakčného vedenia, energodispečing a zamestnanci koľajových tratí boli počas celej noci v pracovnom nasadení a odstraňovali následky veternej smršti. Linka č. 201 bola od rána odklonená zo Šancovej smer Hlavná stanica cez Pražskú na Prokopa Veľkého a naspäť tou istou trasou, nakoľko strom poškodil trolejové vedenie.

Hlavné mesto prostredníctvom svojho dodávateľa odstránilo spadnuté konáre a stromy vo viac ako 15-tich lokalitách (Banskobystrická, Karvašov chodník, Kollárovo nám., Vajanského nábrežie,  Náb. A.G. Slobodu, okolie hlavnej stanice, Záhradnícka, Tomášikova, Podunajská, Estónska, Rybničná, Šancová, Námestie Slobody, Hurbanovo, Zjazd z mosta Apollo – Bosákova), ktoré boli nahlásené občanmi alebo zistené obhliadkou dispečingom.

Mesto zároveň eviduje približne 30 kusov spadnutých stromov a viac ako 10 kusov zlomených stromov. Ďalšie stromy budú potrebovať odbornú starostlivosť, ktorú už začal zabezpečovať dodávateľ mesta. Generálny investor Bratislavy zaznamenal spadnuté konáre aj v mestských fontánach, ktoré budú očistené a znova napustené. Bratislavská Zoologická záhrada až na poškodenie ohrady pre vlky neeviduje žiadne vážnejšie škody.

(ts, ms)