• 30.11.2016 09:59

Koľko Slovákov by chcelo pracovať v Bratislave?

Koľko slovákov by chcelo pracovať v bratislave? tu sú čísla - bratislava husar

Niektorí Slováci strávia cestovaním za prácou minimum času, iní dochádzajú desiatky kilometrov. Ďalšia skupina ľudí je ochotná presťahovať sa za prácou mimo svojho bydliska. Aké percento obyvateľov Slovenska by chcelo pracovať v hlavnom meste?

Z najnovšieho prieskumu portálu Profesia.sk, do ktorého sa zapojilo 10 300 respondentov, vyplýva, že každý tretí Slovák dochádza dennodenne za prácou do desať kilometrov. O niečo dlhšie si do práce pocestuje 27% ľudí, ktorí každý deň dochádzajú od 11 do 30 kilometrov. Do prieskumu sa zapojilo aj 16% Slovákov, ktorí sa aktuálne obzerajú po nových pracovných príležitostiach, keďže sú momentálne nezamestnaní.

Trh práce na Slovensku rástol zatiaľ najrýchlejšie za posledné roky a pracovné miesta pribúdali vo všetkých regiónoch Slovenska. A tak prácu v kraji svojho bydliska preferuje väčšina Slovákov. Zo všetkých životopisov, ktoré si užívatelia zaregistrovali na portáli Profesia.sk, vyplýva, že v kraji svojho bydliska chcú najčastejšie pracovať ľudia z Bratislavského (97%), Nitrianskeho (85%) a Košického regiónu (86%). Zrejme  kvôli záväzkom a povinnostiam, prácu v mieste svojho bydliska vyhľadávajú oproti mužom, najmä ženy. K rozdielu 10% takto dochádza napríklad v Trenčianskom kraji.

Mnoho Slovákov opustilo svoje trvalé bydlisko už počas štúdia a našlo uplatnenie na trhu práce v hlavnom meste. Bratislavský kraj si dlhodobo udržiava najväčší počet pracovných ponúk. Za prvý polrok 2016 tu mohli nájsť uchádzači až takmer 46-tisíc pracovných pozícií. Aktuálne si ľudia, ktorí hľadajú nové pracovné príležitosti v Bratislavskom kraji, môžu vyberať zo zhruba 5 900 ponúk.

Prácu v regióne hlavného mesta hľadajú najmä ľudia z Trnavského kraja, tvorí ich až 45% zo životopisov, ktoré si na Profesia.sk vytvorili užívatelia. Ďalej sú to hlavne ľudia z Nitrianskeho  (24%) a Banskobystrického kraja (21%).

(ts, ms, Foto: Matúš Husár, Grafika: profesia.sk)