• Život v meste
  • 04.04.2012 12:05

Cena lístka na vlak do Kittsee je poburujúca

0 0

Vo februári som sa rozhodla navštíviť svojich blízkych v Kittsee v pohraničnej oblasti Rakúska. Z petržalskej stanice odchádza vlak každú hodinu do Viedne a Kittsee je hneď prvá zastávka.

Cestovný lístok do Kittsee stojí 3,20 € (spiatočný) a cesta trvá 4 minúty (za túto cenu sa odveziem takmer do Komárna). Vlak absolvuje celú trasu do Kittsee na slovenskom území, pretože toto mestečko sa nachádza na slovensko-rakúskej hranici z rakúskej strany. V minulosti, ešte pred rokom 1919 bolo súčasťou Kopčian. To len na ilustráciu o jeho polohe.

Cena cestovného lístka je však poburujúca. Toto má byť zvýhodnený pohraničný styk? Podľa cestovného poriadku, ktorý obsahuje aj vzdialenosť medzi jednotlivými zastávkami, z Petržalky do Kittsee sú to 4 km, do Viedne 73 km. Chcem poukázať na nepomer v cene cestovného lístka medzi týmito dvoma zastávkami. Za 4 km cesty (na slovenskom území) zaplatím 3,20 €. Keby som si kúpila jednosmerný lístok, vyšiel by ma až na 5 €. Za 73 km cesty (do Viedne) zaplatím 11 €.

Železničná spoločnosť Slovensko na moju otázku, podľa čoho určovali cenu cestovných lístkov na tejto trase, mi odpovedala, že to bolo na základe dohody medzi nimi a rakúskou spoločnosťou. Pýtam sa teda, čí záujem obhajovala naša železničná spoločnosť pri tvorbe ceny konkrétne do Kittsee. Alebo cenu určilo Rakúsko a Slovensko ju akceptovalo? Tí, ktorí cestujú do Kittsee, majú finančne dotovať rakúsku trasu?

Predpokladám, že Bratislavský samosprávny kraj má spoluprácu s okolitými krajinami v pohraničnej oblasti. Nemôže vplývať na to, aby sa pri tvorbe ceny cestovného v pohraničnej oblasti vychádzalo z určitého základu, od ktorého by sa cena odvíjala? Nemohol by vplývať na železničnú spoločnosť, aby dodržiavala inštitút „pohraničný styk"? Pretože v tomto prípade podľa môjho názoru tak nie je.

Viola Ivanová, Bratislava
LIST ČITATEĽA


Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní Bratislavských novín. © 2012 Nivel Plus. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.