Vzniká centrum pre drogovo závislých

17.9.2011

V Starom Meste by malo vzniknúť centrum pre drogovo závislých, na Slovensku prvé svojho druhu.

Pre centrum sú vytypované predbežne dve verejné hygienické zariadenia v podzemí, ktoré sa málo využívajú. Rozhodnutie by malo padnúť do júna. Ako povedal starosta Starého Mesta Andrej Ďurkovský, mestská časť sa rozhodla pomôcť poskytnutím zodpovedajúceho priestoru pre tzv. nízkoprahové kontaktné centrum v dobre chránenom nenápadnom priestore v centre mesta. „Ak má byť toto centrum účinné, nemôžeme ho „vyhnať" kdesi za Zlaté Piesky, ako niektorí navrhujú. Musí byť priamo tam, kde sa nachádzajú jeho klienti", uviedol starosta Ďurkovský.

V Starom Meste už niekoľko rokov pôsobia mladí ľudia, ktorí sa starajú o drogovo závislých a prostitútky priamo na ulici. Podstatou ich práce je výmena injekčných striekačiek, príp. kondomov, znehodnocovanie použitých striekačiek, aby sa nestali zdrojom náhodnej nákazy, ale aj poskytovanie sociálneho poradenstva a kontaktu na preventívnu lekársku starostlivosť.

(brn)