• 06.10.2006 13:14

Verejné toalety v meste stále ubúdajú, samospráva nevie, že ich je nedostatok

Doslova na prstoch dvoch rúk sa dajú spočítať verejné toalety v Bratislave, napriek tomu podľa hovorkyne magistrátu Evy Chudinovej hlavné mesto nemá oficiálne sťažnosti na nedostatok verejných toaliet v Bratislave.

Hovorkyňa však pripúšťa, že takéto poznatky môžu mať mestské časti. Podľa nej sú existujúce toalety dostatočne využívané a mesto hradí ich spotrebu vody, čo ročne predstavuje niekoľko stotisíc korún. O ich dostatku či nedostatku však nevypovedá názor a poznatky úradov samosprávy, ale skúsenosti obyvateľov a najmä návštevníkov mesta.

A pravdou je, že aké tieto skúsenosti sú, nikto neskúmal. Starší Bratislavčania vedia, že za posledné desaťročia zmizli na ťahu od Hlavnej stanice viaceré toalety. Napríklad na Suchom mýte - dnes ich čiastočne nahrádza WC v podchode na Hodžovom námestí. A to je s výnimkou zrenovovanej Starej tržnice jediné miesto, kde sa turista môže uchýliť na trase od vrchu Štefánikovej ulice až po dolnú hranicu Námestia SNP. Zmizol aj záchod na Hurbanovom námestí a toalety na Námestí SNP v správe samosprávy Starého Mesta sú dlhodobo uzavreté.

Dvoje dvierka na boku budovy magistrátu (na fotografii) napovedajú, že aj tu mohli byť v minulosti verejné záchody, podľa riaditeľky magistrátu Anny Pavlovičovej tu však najmenej od roku 1991 neboli. Po posledných úpravách z roku 2003 je pôvodný vchod z tejto strany zamurovaný a malý výklenok skrýva vodovod, pomocou ktorého sa zavlažuje trávnik na Uršulínskej ulici. A. Pavlovičová však dodáva: „Beriem tento nápad ako zaujímavú inšpiráciu. Zadám vnútornej správe magistrátu preveriť, či a za akých podmienok je možné tento priestor upraviť a vybudovať v ňom toalety.“ Odpoveď by mala riaditeľka magistrátu poznať do 14 dní.

Takisto na celej ľavobrežnej promenáde pri Dunaji turista nemá kam zájsť, pretože nekultúrny plechový záchod na Vajanského nábreží pred desaťročiami zrušili, ale náhrada neexistuje. Pod Novým mostom síce funguje udržiavané verejné WC s dostatočne dlhým prevádzkovým časom, to je však od ruky a turista ho tam asi hľadať nebude. Chýbajú totiž aj orientačné tabuľky navádzajúce k cieľu.

V správe magistrátu sú len tri zariadenia - v podchodoch na Hodžovom, Trnavskom mýte (mimo prevádzky) a na Patrónke. Výdatne je verejnými toaletami vybavená mestská časť Nové Mesto, ktorá disponuje len na Kuchajde štyrmi hygienickými zariadeniami, v tržnici na Šancovej tiež štyrmi, na konečnej MHD pri Slimáku dvoma pánskymi a štyrmi dámskymi. V Novom Meste sú tiež toalety otvorené dlhšie ako v Starom Meste. To disponuje deviatimi WC, okrem toho na Námestí SNP však do konca tohtoročnej turistickej sezóny nemá fungovať ani toaleta na Kapucínskej.

Samospráva Starého Mesta sa snaží presadiť výstavbu sektbaru na Hviezdoslavovom námestí so zdôvodnením, že tam maju byť aj verejné toalety. S týmto návrhom však nesúhlasia občania, ktorí zorganizovali petíciu proti výstavbe. Argumentujú tým, že verejné tolalety sú v tesnej blízkosti námestia - pred Redutou na Palackého ulici. Možno by stačilo, aby cestu k nim samospráva výraznejšie označila.

~ ~ ~

Prevádzkový čas verejných toaliet v širšom centre Bratislavy:

Kuchajda: 9.00 - 22.00

Tržnica Šancová: po-pia: 6.00 - 18.00, so: 6.00 - 14.00