• 18.03.2010 10:59

Územné rozhodnutie v kauze Belopotockého zrušené

Najvyšší súd zrušil druhé územné rozhodnutie pre výstavbu polyfunkčného objektu na mieste parčíka na Belopotockého ulici v Bratislave, potvrdila to Soňa Párnická z Občianskej iniciatívy za zachovanie životného prostredia v Starom Meste.

"Územné rozhodnutie bolo zrušené pre nesúlad s platným územným plánom, pretože v čase územného konania bol park v územnom pláne deklarovaný ako zeleň," uviedla Párnická. Prvé územné rozhodnutie Najvyšší súd SR zrušil s tým, že územné rozhodnutie možno vydať až po riadne a právoplatne ukončenom výrubovom konaní. To sa v prípade parku Belopotockého nedodržalo.

Mestská časť Staré Mesto v júni 2009 vydala firme ZIPP stavebné povolenie s tým, že verejnosť a osoby dotknuté bezprostredne stavbou vylúčila z konania. "Krajský stavebný úrad najprv účelovým manévrovaním premietol požiadavky investora do ďalšieho územného rozhodnutia, v ktorom zväčšil prírodnú plochu, ktorú zaberá stavba o 50% voči pôvodnému územnému rozhodnutiu," spresnila Párnická.

Následne prebehlo utajené stavebné konanie na stavebnom úrade mestskej časti Staré Mesto s vylúčením vlastníkov okolitých bytov. "Z našich dlhoročných skúseností musíme potvrdiť, že samosprávne aj štátne orgány nekonajú vo verejnom záujme, aj keď ide o územia, ktoré za podozrivých okolností zmizli z majetku mesta," uviedla Párnická.

Kauza parčíka na Belopotockého ulici sa ťahá približne 15 rokov, za jeho záchranu bojovala spomínaná občianska iniciatíva. Mesto pozemky nikdy nevlastnilo. V minulosti pozemky vlastnil Slovenský rozhlas, neskôr Ministerstvo obrany SR. Po niekoľkých zmenách majiteľa získala pozemky firma Strabag-ZIPP, ktorá tu plánuje postaviť osempodlažný polyfunkčný objekt Apartmán Park.

(sita)