Život v meste

Obnova vojenského objektu z 1. svetovej vojny, zoznámenie sa s históriu miestnych názvov priemyselnej minulosti mestskej časti či oživenie priestoru medzi Tržnicou a budovou Konskej železnice v bratislavskom Novom Meste. Aj o tom sú občianske projekty, ktoré boli vybraté v rámci participatívneho rozpočtu na tento rok. V rozpočte miestnej samosprávy je na ne vyčlenených 40.000 eur.

Mimoriadne dramatickú situáciu museli riešiť minulý týždeň v bratislavskej MHD. Cestujúca v autobuse linky č. 80 smerujúcom do Petržalky nahlásila vodičovi, že sa jej vo vozidle vyliala žieravina, ktorá jej spôsobila popáleniny. Vodič nechal ostatných cestujúcich vystúpiť a prostredníctvom dispečingu privolal záchranárov. Ženu (41) napokon previezli do nemocnice, ale podľa polície jej ešte hrozí aj trestné stíhanie za všeobecné ohrozenie.

Cez víkend sa v bratislavskom Istropolise konal konkurz na hlavnú predstaviteľku muzikálu Bambuľka, ktorý pripravuje režisér Ján Ďurovčík so svojím tímom. Spomedzi stoviek dievčat vo veku od 6 do 9 rokov vybrala porota 16 najlepších adeptiek, s ktorými bude produkcia naďalej pracovať a to vo veľmi rýchlom tempe, veď prvé predstavenia nového muzikálu sú naplánované už na polovicu mája.

Druhý ročník slovensko-rakúskeho Plesu susedov, ktorý sa konal v sobotu (20.1.) opäť v Bratislave, prispel k utuženiu vzťahov medzi Slovákmi a Rakúšanmi z prihraničných obcí neďaleko hlavného mesta Slovenska. Uviedol to niekdajší slovenský emigrant Vlado Mlynár.

Určite si pamätáte na komediálny seriál Alf, ktorý sa v 90-tych rokoch vysielal aj u nás. Jeho hlavným hrdinom bol chlpatý mimozemšťan s veľkým nosom, ktorý sa jedného dňa objavil v dome rodiny Tannerovcov a stal sa povestný aj tým, že mal rád mačky. Teda myslel si, že by mu chutili. Na Alfa nás nedávno upozornila jedna z obyvateliek Petržalky, ktorá ho objavila na ulici, teda presnejšie v lesíku...

Známemu bratislavskému fotografovi Jurajovi Bartošovi sa podarilo dať dohromady kolekciu zaujímavých fotografií, ktoré zachytávajú ešte na čierno-bielych záberoch rôznorodé páriky na Obchodnej ulici v socialistických časoch, teda pred rokom 1989 a nedávno vyrazil do mesta s fotoaparátom znova a urobil snímky súčasných dvojíc, ktoré ho zaujali najmä farebnou symbiózou.

Poriadna zmes národov. Tak vyzerala Bratislava počas celých stáročí. Dnes je na Slovensku určite najkozmopolitnejším mestom, ktoré si zakladá na tolerancii. Sami však vidíme, že tá povestná bratislavská znášanlivosť už nie je samozrejmosťou a objavuje sa dokonca aj určitá nevraživosť voči mestu od ľudí, ktorí v ňom roky žijú. Prečo je to tak a ako sa vyvíjalo etnické zloženie nášho mesta, nám prezradila etnologička a historička Katarína Nádaská.

Fotograf Juraj Bartoš má vo svojom portfóliu ak nie tisíce, tak určite stovky fotografií, ktoré vznikli na území nášho hlavného mesta. Práve bratislavská ulica je jeho najobľúbenejším ateliérom a my vám predstavíme cyklus fotiek, ktorý vznikol v roku 1986 na Obchodnej...


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.