Maďarsko: Prísne kontroly na hraniciach zostanú zachované aj naďalej, v domove dôchodcov v Budapešti sa nakazilo 29 ľudí

11.9.2020
Maďarská hraničná polícia -hranice Rajka-Čunovo

Zdroj: nc

Páčil sa vám článok?

Prísne kontroly na hraniciach zachová maďarská vláda aj naďalej, aby nákaza novým druhom koronavírusu nebola zavlečená do krajiny, oznámil v piatok v Budapešti šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás.

Aktuálny počet potvrdených nakazených nad 700 za uplynulých 24 hodín je síce rekordný, avšak počet úmrtí nestúpa, pretože viac nakazených je medzi mladými, pričom koronavírus je slabší než na jar, citoval slová Gulyása spravodajský server Pénzcentrum.hu.

"V Európe registrujú podstatne vyšší denný prírastok infikovaných, a to aj v našom okolí. Napríklad v Česku je to vyše 1200 nových prípadov. Rúška, rukavice a iné ochranné prostriedky máme k dispozícii, epidemiologické opatrenia treba dodržiavať," podčiarkol šéf úradu vlády.

Maďarská vláda od 1. septembra najmenej na mesiac uzatvorila svoje hranice pre zahraničných turistov. Občania cudzích krajín môžu vstúpiť na územie Maďarska iba v odôvodnených prípadoch. Vo vzťahu so Slovenskom v prvej fáze zostalo otvorených iba šesť maďarsko-slovenských priechodov, postupne k nim pribudlo niekoľko ďalších.

V Maďarsku zaregistrovali za uplynulý deň rekordných 718 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu, ktorých je už celkom 10.909. Jeden starší chronicky chorý pacient zomrel, čím počet obetí spájaných s ochorením COVID-19 stúpol na 631.

V maďarskom domove dôchodcov na ulici Kamaraerdei út v Budapešti potvrdili nákazu novým druhom koronavírusu 25 seniorom a štyrom zamestnancom. Jeden senior po prevoze do nemocnice zomrel, informovalo v piatok internetové vydanie denníka Népszava, podľa ktorého toto sociálne zariadenie prevádzkuje hlavné mesto.

Väčšina infikovaných dôchodcov nemá žiadne príznaky ochorenia, u niekoľkých sa prejavili mierne príznaky. Z dôvodov ochrany ostatných ich však hospitalizovali.

V domove je umiestnených celkom 572 seniorov a pracuje tam takmer 300 zamestnancov.
Počet nakazených v tomto zariadení sa v uplynulých 24 hodín zdvojnásobil. Samospráva Budapešti zakázala začiatkom mesiaca návštevy, šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová následne 8. septembra nariadila prísny zákaz návštev vo všetkých sociálnych zariadeniach, ale aj zákaz opustenia týchto inštitúcií.

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie