ROZHOVOR Bieloruska Daria žijúca v Bratislave: Určite aj Minsk, aj Bratislava majú veľmi silný nádych sovietskych časov

23.8.2020

Zdroj: Archív D. M.

Páčil sa vám článok?

Bieloruska Daria žije v Bratislave už takmer 7 rokov. V našom rozhovore priblížila, ako vníma masívne demonštrácie v jej rodnej krajine, a o čo sa momentálne snažia Bielorusi doma aj v zahraničí, čo predchádzalo protestom a aké sú ich ďalšie možnosti. Prezradila tiež, ako sa jej žije v Bratislave, a aký je rozdiel medzi každodenným životom v Bielorusku a u nás.

Ste pôvodom Bieloruska. Je pre vás ťažké sledovať, čo sa deje vo vašej domovskej krajine? Ako vnímate aktuálnu situáciu, čo v súvislosti s tým prežívate?

Áno, som Bieloruska. Väčšiu časť svojho života som žila v Minsku, a preto je pre mňa veľmi ťažké sledovať aktuálne dianie v krajine. Milujem Bielorusko a Bielorusov a chcem, aby sa moja rodina a kamaráti cítili tam čo najlepšie. Už skoro 2 týždne každé moje ráno sa začína zo sledovania novín a správ, lebo nikdy neviem, čo ma v ten deň čaká.

Kedy a prečo ste odišli z Bieloruska na Slovensko? Ako dlho tu žijete?

Prvýkrát som sa ocitla na Slovensku v r. 2010 (študovala som slovenčinu a ruštinu na Bieloruskej štátnej Univerzite v Minsku a mali sme exkurziu do “terénu“). Potom v r. 2013 som bola na študijnom pobyte na Univerzite Komenského v Bratislave. Zapáčilo sa mi a rozhodla som sa, že budem pokračovať v štúdiu. Bohužiaľ, moja bieloruská univerzita nebola otvorená alternatíve paralelného štúdia na Slovensku a bolo mi povedané, že sa mám rozhodnúť, kde chcem študovať. Rozhodla som sa, že nezostanem na škole, ktorá ma takto chcela obmedzovať. Vo výsledku s veľkými komplikáciami na bieloruskej strane sa mi podarilo prestúpiť na UK do 3. ročníku na podobný odbor (tlmočníctvo a prekladateľstvo). V Bielorusku nebol Bolonský proces, preto mi nemohli uznať 4 roky, ktoré som vyštudovala v Bielorusku. Tu na UKáčke som získala bakalársky a následne aj magisterský titul. Takže dokopy tu žijem skoro 7 rokov.

Čo vaša rodina? Ste s nimi v intenzívnom kontakte? V akom meste žijú?

Moja rodina žije v Minsku. Teraz už viem sa s nimi skontaktovať. Celá táto situácia je pre nich veľmi ťažká, hlavne ta neistota. V Bielorusku teraz človek nevie, či sa vráti domov z práce, lebo ho jednoducho môžu chytiť policajti cestou domov. Zákon v tej podobe, v ktorej sme ho poznali už neexistuje. Zákon slúži len na ochranu režimu a jeho príslušníkov.

Ako často chodíte domov do Bieloruska?

Chodím domov cca 1x ročne – v zime pred pravoslavnými Vianocami (začiatok januára). Častejšie sa stretávať s rodinou mi bohužiaľ nevychádza.

Zdroj: archív D.M.

Ako sú na tom vaši kamaráti, neuvažujú odísť z krajiny?

Ľudia už dávno nie sú spokojní so situáciou v krajine, ale nepoznám veľa tých, ktorí by naozaj chceli opustiť krajinu, a prečo by mali? Je to ich domov, sú tam ich rodiny, kamaráti, zázemie. Odchod z Bieloruska nezmení situáciu k lepšiemu. Bielorusko stojí za to, aby ho zachránili.

Môžeme nejako demograficky vymedziť, kto je vlastne elektorát Lukašenka? Sú to starší Bielorusi, vidiečania?

Nedá sa naisto vyčleniť nejakú konkrétnu demografickú a sociálnu skupinu. Ide podľa mňa skôr o ľudí s istými mentálnymi nastaveniami. Áno, sú to aj starší ľudia, aj vediečania, aj robotníci. Ale ked pozriete na fotografie protestujúcich, zbádate aj tam všetky spomínane skupiny. Ja by som rozdelila teraz bieloruských občanov do dvoch hlavných skupín: ľudia, ktorí si myslia, že zmena vlády zničí krajinu a ľudia, ktorí si myslia, že terajšia vláda ničí krajinu už teraz. Obidva názory majú právo na existenciu, lenže v aktuálnej situácie vláda na čele s de facto nelegitímnym prezidentom rozhodla, že správny názor je len jeden.

Sviatlana Cichanovská sa netajila tým, že nemá žiadny program ani víziu pre Bielorusko, prezidentkou byť nechce. Do kampane vstúpila len preto, aby po svojom víťazstve vyhlásila nové voľby a aby dostala svojho manžela z väzenia. Stačí to podľa vás?

Stačilo to minimálne na zobudenie a zjednotenie národa, čo sa už dávno nestalo. Áno, nie je politička. Áno, nemá definovaný program. Ale je to reálny človek s reálnou motiváciou, nie provládny panáčik. Neklamala a nesľúbila zázraky, len to, že sa s ľudským názorom bude rátať. Momentálne vo väzení je dosť silných kandidátov s pripravenými programami, z ktorých sa dá vybrať. Ale najprv sa treba zbaviť nefunkčného, neférového, krutého režimu.

Lukašenko nečelil odporu demonštrantov prvýkrát. Aj po voľbách v roku 2010 Bielorusi masovo protestovali. Vyšlo po posledných voľbách do ulíc viac Bielorusov ako v minulosti?

Rok 2010 bol významný, ale, bohužiaľ, protesty boli rýchlo potlačené. Tento rok ľudí v uliciach a štrajkov v podnikoch je oveľa viac. Ľudia sa už tak neboja ako kedysi, lebo všetci už mali dosť. 26 rokov nie je krátka doba.

Zdroj: TASR/AP

Pokračujúce protesty proti výsledkom prezidentských volieb v Bielorusku

V minulosti proti Lukašenkovmu režimu protestovali ľudia, chceli posunúť krajinu bližšie k európskym hodnotám. No teraz sú v tisícových davoch aj Bielorusi, ktorí boli dosiaľ spoločenské dianie nesledovali. Prečo je to podľa vás tak?

Lebo práve teraz ako nikdy vláda ukázala svoju právu tvár. Policajti bijú a zatýkajú bezbranných ľudí, následne mučia ich vo väzní bez ohľadu na vek, pohlavie a politickú angažovanosť. Desiatky ľudí sú nezvestní. Úradníci sa vyhrážajú štrajkujúcim a ich rodinám. Myslím, že teraz v Bielorusku už takmer nie sú ľudia, ktorých sa toto nedotklo nejakým spôsobom.

Na záberoch z demonštrácií sme si všimli, že ľudia na lavičkách sa vyzúvajú či zbierajú odpadky. Majú Bielorusi vo všeobecnosti takýto vzťah k verejnému poriadku?

Áno, toto si myslím jedna z našich charakteristických črt. Za skoro 2 týždne protestov ľudia nerozbili ani jedno auto, či výklad v obchode – všetky škody, ktoré boli, nastali v dôsledku zásahov policajných a armádnych jednotiek. Preto pre mňa je nepochopiteľné, ako dokázali naši vojaci strieľať po ľudoch, hádzať do nich šumové a plynové granáty. Je to skutočná genocída.

Počula som, že vám aktuálne v krajine vypínajú internet tzv. blackout, je to pravda?

Internet a mobilná sieť boli hlavne vypnuté prvé dní po voľbách (9.8.-12.8.). Potom vláda musela všetko odblokovať, lebo kvôli tomuto nemohol fungovať IT-sektor a medzinárodné spoločností, no a všeobecne to narobilo veľa komunikačných problémov nie len protestujúcim, ale aj štátnym objektom. Teraz sa internet blokuje už len občas, na pár hodín, ked konajú veľké zorganizované protesty.

Zdroj: TASR/AP

​Ľudia nesú plagát s fotografiami zbitých ľudí políciou (vľavo) a karikatúru s portrétom bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka (uprostred) počas opozičného protestného zhromaždenia v bieloruskom Minsku

Aký je rozdiel medzi každodenným životom v Bielorusku a na Slovensku?

Nemyslím, že môžem poukázať na nejaké veľké rozdiely. Ľudia žijú, pracujú, študujú. Je pre Bielorusov trošku ťazšie vycestovať do zahraničia, kedže skoro všade potrebujeme víza. Životná úroveň je o niečo nízšia, ale krajina má obrovský potenciál, ktorý bohužiaľ nebol za 26 rokov využitý. Vláda vždy reprezentovala Bielorusko ako poľnohospodársky dodatok Ruska a národ ako dedinčanov, ktorí v živote nevideli mobilný telefon.

Ako sa vám páči Bratislava? Prečo ste si ju vybrali na svoj život? Čo je tu iné, ako v meste v Bielorusku, odkiaľ pochádzate?

Išla som do Bratislavy kvôli štúdiu a koniec koncov som tu aj zostala. Pochádzam z hlavného mesta (Minsk má 2 mln obyvateľov), preto mi viac vyhovujú väčšie mesta. Bratislava isto má svoje čaro, aj ked mi trošku chýba priestor a čistota, ktorú máme v Minsku. V skutočnosti nie je až také podstatné, kde žijem, len chcem aby som bola s ľudmi, ktorých mám rada. Takýchto ľudí mám aj tu v Bratislave, aj doma v Minsku.

Ak by ste porovnali architektúru miest či život bežných ľudí napríklad..

Určite aj Minsk, aj Bratislava majú veľmi silný nádych sovietskych časov. Veľké paneláky nájdete aj tu, aj tam. Kedže Minsk bol skoro úplne zničený počas 2. svetovej vojny, nemôžeme sa pochváliť veľkým Starým Mestom.

V akej mestskej časti žijete? Ktoré sú vaše obľúbené miesta?

Žijem v Starom Meste smerom na Horský Park. Milujem bratislavské kopce - hradný kopec, Borik, Kolibu, Devínsku kobylu atd.

Ako fungujú a informujú obyvateľov médiá v Bielorusku? Snažia sa podsúvať dezinformácie?

Na začiatku protestov bola dosť dlhá doba absolútneho ticha zo strany štátnych médií. Jednak nebol Internet a po druhé nevedeli, čo majú robiť a ako správne na to reagovať v súlade s požiadavkami vlády. Teraz média evidentne dostali pokyny a aktívne tlačia dezinformácie a konšpiračné teorie o protestoch. Po tom ako zamestnanci 3 štátnych kanálov začali štrajkovať, vláda zavolala ruských pracovníkov, aby zastrešovali fungovanie týchto kanálov. Obsah všade je rovnaký a nemá nič spoločné s realitou. Našťastie, existuje Internet kde každý zmýšľajúci človek vie získať informácie a posúdiť ich podľa vlastných skúseností.

Podľa mojich informácií už prebehol aj štrajk bieloruskej štátnej televízie..

Áno, ako som hovorila štrajk sa dotkol viacerých štátnych podnikov, vrátane televízie a rozhlasu. Časopisy a noviny sú na tom horšie, lebo ak sa náhodou v nich objavujú správy o protestoch, jednoducho sa nedostanú do tlačiarne.

Ako sa bude podľa vás situácia vyvíjať ďalej? Myslíte, že tieto udalosti posunú Bielorusko slobodnejším smerom a Lukašenko skončí?

Veľmi dúfam, že sa stane presne toto. Cesta späť už neexistuje. Ľudia nikdy nezabudnú, čo im táto vláda urobila. Rovnako ako aj táto vláda nikdy nezabudne, ako sa vzbúrili ľudia a bude potláčať akýkoľvek náznak nespokojnosti (zatýkania, trestné stíhania, vyhrážky, represie). Preto len dúfam, že ľudia budú mať dosť energie a odvahy na to, aby to dokončili.

Sú podmienky, aby sa z Bieloruska stala slobodná krajina, naplnené? V krajine bojujete za vaše práva, je Bielorusko pripravené žiť v slobodnej krajine?

Som si istá, že akákoľvek krajina je pripravená žiť slobodne. Bielorusko je krásna europska krajina v lepšom slovazmysle, v ktorej žijú silný a pracovití ľudia. Lenže pred 26. rokmi sme urobili zlú voľbu a doplatili sa na to. Pod vedením rozumného progresívneho človeka Bielorusko dokáže zázraky, aj ked rátame s tým, že prechodné obdobie bude dlhé a komplikované. Ale sloboda sa nekupuje za lacno.

(nc)

 

 

 

Páčil sa vám článok?