ÚĽUV ocenilo majstrov ľudovej umeleckej výroby za rok 2023

19.9.2023
0

Zdroj: ÚĽUV

Páčil sa vám článok?

Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) ocenilo piatich výrobcov, ktorí svojou prácou majstrovsky uchovávajú a autorsky rozvíjajú jedinečné prvky kultúrneho dedičstva pre budúce generácie.

Ako informuje projektová manažérka Alena Pastorková, ocenenia si v bratislavskom sídle ÚĽUV prevzali 14. septembra z rúk ministerky kultúry SR Silvie Hroncovej.

Alžbeta Gregorová získala titul v oblasti čipkárstva, František Hubek v oblasti výroby keramiky, Lukáš Jurčo v oblasti kožušníctva, Monika Kunová v oblasti výšivkárstva a Marian Plavec v oblasti výroby hudobných nástrojov.
Čestný titul majster/majsterka ľudovej umeleckej výroby udeľuje ÚĽUV spoločne s Ministerstvom kultúry SR od roku 1959 jednotlivcom za umelecký prínos a dosiahnuté výnimočné výsledky pri rozvíjaní konkrétneho výrobného postupu ľudovej umeleckej výroby a tradičných remesiel.

O udelení titulu rozhoduje komisia zložená z výtvarníkov, etnológov, dizajnérov a ďalších odborníkov. "Nominantov každoročne navrhujú predovšetkým pracovníci úseku odborných činností ÚĽUV-u, ktorí s nimi konzultujú aj kolekciu výrobkov predkladaných na posúdenie," dodáva Pastorková.

(TASR)

Páčil sa vám článok?