Redutu zaplnia deti, v Koncertnej sieni pokračuje Hudobná akadémia Slovenskej filharmónie a Rodinný koncert

16.3.2023
0

Zdroj: SF

Páčil sa vám článok?

V piatok 17. marca sa v Slovenskej filharmónii uskutoční druhá Hudobná akadémia pre bratislavských a mimobratislavských školákov, ktorí sa v 74. koncertnej sezóne prihlásili na organizovaný cyklus doobedňajších koncertov. Bratislavskú Redutu navštívi 1400 žiakov v dvoch frekvenciách – o 9.30 a 11.30. Program piatkových koncertov pre mladých sa zopakuje aj v sobotu 18. marca o 16.00 na druhom Rodinnom koncerte s názvom Joseph Haydn – otec symfónie.

"Svetom hudby bude mladých návštevníkov sprevádzať moderátor Martin Vanek. Na programe zaznejú viaceré symfónie Josepha Haydna - Symfónia č. 8 G dur Večer, Symfónia č. 73 D dur Poľovačka, Symfónia č. 82 C dur Medveď ... a tiež Koncert pre trúbku a orchester Es dur, Hob. VIIe:1, ktorý zaznie v interpretácii mladého slovenského trubkára Stanislava Masaryka," priblížila nám tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie Martina Tolstova.

Počas hudobného popoludnia sa školácia veľa dozvedia aj o rakúskom skladateľovi, ktorý sa narodil v malej dedinke Rohrau, vzdialenej len 30 kilometrov od Bratislavy. Do školy chodil v neďalekom Hainburgu, kde sa naučil hrať na viacerých hudobných nástrojoch. Bol členom chlapčenského zboru v katedrále Sv. Štefana vo Viedni. Neskôr vstúpil do služieb kniežaťa Mikuláša Esterházyho. S orchestrom koncertoval nielen na cisárskom dvore, ale aj v mnohých mestách Európy. Známe sú jeho k

oncerty v bratislavských palácoch Esterházyovcov na Kapitulskej č. 6 – 8 a na Panskej 13, tiež v paláci Grassalkovičovcov (dnes Prezidentský palác na Hodžovom nám.) a mnohých ďalších. Hudba Josepha Haydna zaznie v bratislavskej Redute v interpretácii orchestra Slovenská filharmónia pod taktovkou Gérarda Korstena.

(ts, ms)

Páčil sa vám článok?