V Bratislave bude minifestival zameraný na problémy ľudí s mentálnym postihnutím

10.9.2019
divadlo Ticho a spol.

Zdroj: tichoaspol.sk

Páčil sa vám článok?

Bratislavské Komorné kultúrne centrum Ticho a spol. v spolupráci s divadlom mentálne znevýhodnených hercov Stopy snov pripravuje minifestival Uhol pohľadu. Podujatím chcú divákom odkomunikovať reálne problémy ľudí trpiacich mentálnym hendikepom.

Impulz k vytvoreniu minifestivalu vyšiel podľa nej z dlhodobej spolupráce s divadlom mentálne znevýhodnených hercov Stopy snov: "Kontinuálnou prácou sme boli ako tvorcovia, ale aj ako ľudia nútení konfrontovať sa so skreslenými predstavami, ktoré my, tí zdraví, máme o životoch a problémoch ľudí s postihnutím," informovala dramaturgička Ticha a spol. Miroslava Košická.

Minifestival odštartuje v sobotu 14. septembra o 17.00 h vernisážou fotografickej výstavy Uhol pohľadu, zachytávajúcou proces tvorby zoskupenia mentálne znevýhodnených hercov. Audiovizuálnu časť programu zastúpi dokumentárny film režisérok Lenky Vochocovej a Kateřiny Bubeníčkovej Nemusíš s láskou, stačí s citom (2015). Dokument, ktorý otvára tabuizovanú tému sexuality mentálne znevýhodnených ľudí, premietnu v pondelok 16. septembra o 19.00 h.

Brnianske Divadlo Aldente, ktoré pracuje s detskými hercami s Downovým syndrómom, vystúpi s inscenáciou Who am I?! 18. septembra o 19.30 h. Predstavenie v réžii Jitky Vrbkovej vzniklo predovšetkým z drobných príbehov samotných hercov.

Podujatie uzavrie 20. septembra o 19.00 h domáce divadlo mentálne znevýhodnených hercov Stopy snov svojou najnovšou inscenáciou Kukátkom. "Ľudia s mentálnym znevýhodnením sa medzi nami pohybujú len výnimočne a my s nimi nevieme komunikovať, vyhýbame sa im, máme strach. O nich. Z nich. O nás. Z nepoznaného," zdôvodnila prácu na inscenácii spoluautorka predstavenia a hlavná koordinátorka divadelných aktivít zoskupenia Stopy snov Martina Lukáč Jakubcová. "Rozpráva príbeh o strachu, ktorý z bezpečia robí väzenie," uzavrela.

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.