Kresťania v Indii. V centre mesta otvorili zaujímavú výstavu

20.12.2016
0
Kresťania v indii. v centre mesta otvorili zaujímavú výstavu - krest india
Páčil sa vám článok?

V Bratislave predstavili výstavu Kresťanstvo v Indii, ktorej autorom je indický fotograf, filmový producent a historik umenia Benoy K. Behl.

„Séria fotografií z centra kresťanstva v oblasti Goe v Indii, kde pôsobil jeden z najväčších kresťanských misionárov sv. František Xaverský, kanonizovaný ako svätý patrón Goe, približuje málo známu históriu kresťanstva v Indii a zároveň pomáha zblížiť obidva civilizačné okruhy, kresťanský a hinduistický“, vysvetlil Mário Nicolini z Fóra náboženstiev sveta – Slovensko. Fotografie z centra indického kresťanstva vystavujú v Bratislave

Medzi vystavenými zábermi sú sakrálne stavby ako napríklad Kostol sv. Františka z Assisi alebo Bazilika Ježiša, ale aj fotografia umeleckého diela, striebornej urny, v ktorej je uložené nedotknuté telo sv. Františka Xaverského. V Indii našlo útočisko viacero prenasledovaných duchovných.

Jedným z nich bol aj apoštol sv. Tomáš, nazývaný apoštol Indie, ktorý tam prišiel v roku 52 nášho letopočtu. Zomrel v roku 72 nášho letopočtu mučeníckou smrťou na hore St. Thomas v Chennai v oblasti Madras. Bazilika sv. Tomáša je jedna z troch na svete, ktoré boli postavené na pozostatkoch apoštolov. Ďalšou je Bazilika sv. Petra v Ríme a Bazilika sv. Jakuba v Santiago de Compostela.

„V Indii žije asi 24 miliónov kresťanov, niektorí sú latinského vyznania, iní presbyteriáni alebo vychádzajúci z východokresťanských cirkví. Spoločnú majú predovšetkým vieru v Ježiša Krista“, povedal veľvyslanec Indickej republiky na Slovensku Param Jit Mann s tým, že cirkvi spravujú 80 percent škôl v štáte.

Výstavu Kresťanstvo v Indii, ktorú si môžu návštevníci pozrieť v Sále Notre Dame v ZŠ Matky Alexie v Bratislave do konca januára 2017, pripravila spoločnosť Slovensko-indického priateľstva a Fórum náboženstiev sveta – Slovensko v spolupráci s Veľvyslanectvom Indickej republiky v Bratislave, Základnou školou Matky Alexie a magistrátom.

(TASR, Foto: archív)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie


Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.