Hommage A Bartók v znamení 135. výročia narodenia

26.2.2016
0
Hommage a bartók v znamení 135. výročia narodenia - bartok_bela
Páčil sa vám článok?

Tanečné divadlo Ifjú Szivek spolu s Maďarským Inštitútom v Bratislave pripravuje špeciálne podujatie na počesť 135. výročia narodenia svetoznámeho skladateľa Bélu Bartóka. Súčasťou programu bude slávnostné otvorenie výstavy fotografií Zoltána Mósera a vystúpenie tanečného súboru s choreografiami Dušana Hégliho s názvom Bartók 135.

“Béla Bartók bol nielen vynikajúci skladateľ, etnomuzikológ a klavirista, ale aj jeden z najvýznamnejších zberateľov ľudových piesní. Jeho tvorbou som sa už viackrát inšpiroval. Takto vznikli predstavenia ako Tanec na strunové nástroje, bicie a klavír alebo choreografia v tanečno- divadelnej inscenácií Listy,” hovorí umelecký vedúci Tanečného divadla Ifjú Szivek, Dušan Hégli a dodáva: “Je pre nás dôležité predstaviť takéhoto hudobného génia ako Béla Bartók aj domácemu publiku, najmä keď sa jeho meno spája s Bratislavou. Koncom 19. storočia totiž študoval na gymnáziu práve v hlavnom meste, a to na Špitálskej ulici.”

Spolupráca medzi tanečným divadlom a Maďarským inštitútom je veľmi cenná. Maďarský inštitút v Bratislave ako súčasť Balassiho inštitútu je dôležitou súčasťou diplomatických aktivít Maďarskej republiky na Slovensku, najmä v oblasti kultúry. Balassiho inštitút podobne ako Goetheho inštitút či Francúzky inštitút má za úlohu predstaviť a šíriť hodnoty maďarskej kultúry v zahraničí. Na strane druhej, Dušan Hégli je jedným z najaktívnejších choreografov zaoberajúcich sa činnosťou Bélu Bartóka. Slávny skladateľ sa nevenoval iba maďarskému folklóru, ale bol aj priekopníkom slovenskej hudobnej scény 20. storočia.

Expozícia fotografií Zoltána Mósera s názvom Túto cestu som prešiel – po stopách zberateľa ľudových piesní Bélu Bartóka je dôveryhodným opisom ciest slávneho skladateľa. Zachytáva jeho životnú cestu a odhaľuje miesta, kde známy umelec spolupracoval pri zbere ľudových piesní, tvoril a skladal prominentné diela, ako napr. Hudba pre sláčiky, bicie nástroje a čelestu. Po tejto ceste sa divák môže vybrať aj počas predstavenia Bartók 135. Okrem ľudových tancov zo slovenských regiónov môžete vidieť a počuť aj rumunské a maďarské choreografické zostavy.

Celovečerné podujatie na počesť svetoznámeho skladateľa Bélu Bartóka so simultánnym tlmočením do slovenského jazyka sa uskutoční vo štvrtok 17. marca o 17.00 h v Tanečnom divadle Ifjú Szivek, na Mostovej ulici 8 v Bratislave. Vstup je voľný.

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie