• Kultúra
  • 26.01.2016 17:11

V škole na Mudroňovej sa učí len jedna trieda prvákov

0 0
V škole na mudroňovej sa učí len jedna trieda prvákov - zs_mudronova

Bežne do nej denne zavíta vyše 450 detí, dnes ich tam nesedelo ani 20. Aj tak to vyzerá, keď štrajkujú učitelia z bratislavskej Základnej školy na Mudroňovej ulici. Začínajúci plat učiteľa sa tam totiž vyšplhá len na 550 eur v hrubom a vychovávateľ nedostane ani to.

V takmer prázdnej škole sa od pondelka (25.1.) učí iba jedna trieda prvákov, ktorí môžu ostať v obmedzenom režime poobede i v družine. Učiteľka a vychovávateľka sú totiž jediné dve pedagogické zamestnankyne, ktoré v škole ostali. A riaditeľ. "Z 39 pedagogických zamestnancov je v štrajku 37. Ja ich rozhodnutie akceptujem," povedal pre TASR riaditeľ školy Richard Savčinský.

Vysvetľuje, že väčšina ich učiteľov stála v pondelok na Námestí SNP a požiadavky Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) si vzali za svoje. "Som rád, že tam boli," dodáva. Priemerný plat učiteľa sa totiž v základnej škole pohybuje okolo 770 eur, s príplatkami 870 eur. Vychovávateľky však podľa riaditeľa nedosahujú v priemere ani 700 eur. "Čo je absolútne alarmujúce, to sú platy najmladších, začínajúcich učiteľov. U nich sa dostávame na hranicu 550 eur, vychovávateľky sú dokonca pod ňou," zdôrazňuje Savčinský.

V štrajku učitelia z Mudroňovej ostávajú aspoň do štvrtka (28.1.). Potom sa stretnú a rozhodnú, aký bude ďalší postup, aj v závislosti od ISU. Rodičia detí, ktorí sa škole ozvali, ich však v činnosti podporili. "Dosiaľ nám prišlo asi desať mailov, poslali nám podporné stanovisko. Negatívny mail nemáme žiadny," podotkol Savčinský. "Určite ma mrzí, že sme nejakým spôsobom narušili rodičom komfort, ale verím, že je to pre dobrú vec a myslím, že väčšina z nich to rozhodnutie pochopila."

Riaditeľ si však nemyslí, že učiteľom sa zvýšenie platov vybojovať podarí. Za pozitívum však považuje aj to, že sa o téme začína v spoločnosti hovoriť a ľudia si uvedomujú problémy školstva. "A ak sa nepodarí vybojovať požiadavky učiteľov teraz do volieb, tak som presvedčený, že to bude mať nová vláda na stole od prvého dňa. Problém sa totiž musí riešiť, lebo to nie je problém vlády, učiteľov, ale je to celospoločenský problém," podotkol.

V škole na Mudroňovej ulici je počas štrajku v prevádzke aj školská jedáleň, keďže kuchárky varia aj pre škôlkarov a cudzích stravníkov. V budove tiež popoludní ďalej funguje aj umelecká škola, ktorá tam sídli. Škola bude o situácii rodičov informovať na webe aj prostredníctvom mailu.

Do štrajku zapojené školy vo Vrakuni i Rači fungujú obmedzene

Pusté chodby, prázdne triedy, nepopísané tabule a nezvyčajné ticho, ktoré sem-tam preruší zvonenie na prestávku či vyučovanie. Aj takto to dnes vyzeralo na viacerých školách v Bratislave, ktorých učitelia sa zapojili do štrajku a školy zostali buď zatvorené, alebo fungujú len v obmedzenom režime. "Vývoj tejto situácie neviem predpovedať. Stále fungujeme vo veľmi obmedzenom režime," povedala pre TASR riaditeľka Základnej školy Železničná vo Vrakuni Andrea Macháčová.

Z tejto školy sa do štrajku zapojilo 21 pedagógov z celkového počtu 42. Ostatní sú v práci a venujú sa deťom, ktoré prišli do školy. "Zostalo ich 20, máme niektorých aj na lyžiarskom výcviku s 1. stupňom. Ten počet pedagógov je obmedzený, ale tí, ktorí sú v práci, sa plne venujú deťom," podotkla Macháčová. Dnes do školy prišlo 12 žiakov z prvého stupňa a jeden piatak. Majú zabezpečený náhradný výchovný program. "Nie je to vzdelávanie v tom pravom slova zmysle," povedala Macháčová.

Ani v pondelok (25. 1.) nebola škola úplne prázdna, bolo tu päť žiakov z 1. stupňa. Školu navštevuje celkovo 537 detí. "Keďže pedagógov sme mali k dispozícií, dali sme tú možnosť rodičom, ktorí naozaj nemali kam deti dať, aby ich priviedli do školy a my sa o nich postaráme," priblížila Macháčová.

Podľa riaditeľky nie je možné predpovedať, aký bude vývoj situácie na škole v súvislosti so štrajkom. Dve štrajkujúce učiteľky už ohlásili, že pravdepodobne v stredu nastúpia do práce. "Ďalší vývoj situácie neviem povedať. Rodičom však ďakujeme za pochopenie," povedala. Rodičom školákov odporúča, aby sledovali aktuálne informácie o vyučovaní v nasledujúcich dňoch na bráne školy alebo jej webovej stránke.

Aj Základná škola Rajčianska vo Vrakuni fungovala dnes v obmedzenom režime a zrejme sa to nezmení ani v ďalších dňoch. Podobná situácia je aj na Základnej škole Tbiliská v Rači, kde je od dnes v obmedzenej prevádzke iba školský klub detí. Inak to je v račianskej Materskej škole Plickova, kde už dnes škôlka fungovala v riadnom režime. Rovnaký scenár bol dnes aj v Materskej škole Linzbothova v Podunajských Biskupiciach, kde v pondelok fungovali triedy v úspornom režime a prevádzka škôlky bola len v dopoludňajších hodinách.

Do štrajku sa podľa aktuálnych informácií zapojilo deväť učiteľov z cirkevnej Základnej školy Jána Paula II vo Vajnoroch. Škola funguje v obmedzenom režime, netýka sa to však tunajšej škôlky, ktorá podľa vedenia ZŠ funguje plnohodnotne. Aj niektorí učitelia zo Základnej školy Kataríny Brúderovej vo Vajnoroch sa do štrajku zapojili, škola však funguje bez obmedzení. "Keď bude treba, so školami sa dohodneme a o deti bude postarané," povedal pre TASR starosta Vajnôr Ján Mrva.

Časť učiteľov na Slovensku v pondelok (25.1.) vstúpila do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku. Niektoré školy zostali zatvorené, inde vyučovanie prebieha v obmedzenom režime. Dôvodom vyhlásenia štrajkuje podľa Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) dlhodobé ignorovanie požiadaviek učiteľskej obce, odborových a profesijných organizácií v školstve na zabezpečenie primeraného financovania školstva.

(TASR)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.