História

Presne 29 rokov uplynulo od 16. novembra 1989, kedy sa v Bratislave uskutočnil pochod študentov stredných a vysokých škôl, ktorí boli už vtedy nespokojní s aktuálnou spoločenskou situáciou v socialistickom Československu. Svoje názory vyjadrili pred Univerzitou Komenského či vtedajším ministerstvom školstva hlasitým skandovaním hesiel, ktoré sa stali príznačnými pre Nežnú revolúciu. V nej padol totalitní režim a zvíťazila túžba ľudí po slobode a demokracii.

Spomienkové podujatie Víkend zatvorených hraníc pripomína režim na Železnej opone a to symbolickým uzavretím hranice na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi. Cez hranice bude možné prejsť len s "výjazdnou doložkou", ktorú vám pomôžu organizátori na mieste vybaviť.

Dnešný deň je veľmi smutným dátumom pre rodinu Dubčekovcov. Presne 7. novembra 1992 zasiahla celé vtedajšie Česko-Slovensko správa o smrti predsedu Federálneho zhromaždenia Alexandra Dubčeka. Ten v pražskej nemocnici podľahol zraneniam, ktoré utrpel 1. septembra pri autonehode na diaľnici z Bratislavy do Prahy. Z jeho troch synov žijú už len dvaja - Milan a Pavol.


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.