História

Múzeum mesta Bratislavy si vedeckou konferenciou pripomína 145. výročie narodenia Janka Jesenského a Jozefa Gregora Tajovského. Jej cieľom je zmapovať poznanie životov a literárnej tvorby oboch výrazných osobností literárneho života prvej tretiny 20. storočia. TASR o tom informovala vedúca odboru komunikácie múzea Beáta Husová.

Bol kúzelníkom, astronómom, cestovateľom, generálom, vizionárom aj dobrodruhom. Po 100 rokoch sa na Slovensko vracia Milan Rastislav Štefánika a to v prvom celovečernom trikovom filme podľa skutočných udalostí Cesta do nemožna. Jeho tvorcovia na čele s režisérom Norom Držiakom v týchto dňoch predstavujú oficiálny trailer tohto unikátneho dobrodružno-životopisného filmu, ktorý sa do kín dostane už 30. októbra 2019.

O retro výrobky z čias socializmu je nielen v bratislavských nákupných centrách vždy veľký záujem. Preto sa výrobcovia, ale aj obchodné reťazce snažia dosť často zákazníkom ponúknuť rôzny najmä potravinový tovar, ktorým sa domácnosti zásobovali ešte v časoch socializmu. Mnohé dobroty sa žiaľ už vôbec nevyrábajú, ale ich chuť zostala naveky zafixovaná v našich hlavách. Poďte si spolu s nami aspoň niektoré pripomenúť...

„Na Petržalke som vždy miloval zeleň, no zároveň mi vždy prekážalo, ako sa k nej správame. A môj postoj sa nezmenil ani dnes,“ hovorí Peter Farkašovský (22), ktorý do Petržalky priniesol plogging – beh, pri ktorom zbierate odpadky.

Už takmer šesť rokov je úplne prázdny a nevyužitý komplex budov bývalého SOU železničného, ktorý sa v mestskej časti Rača, konkrétne ulici Na pántoch. Súčasťou objektu je výšková budova, kde bol kedysi internát, ale aj učebne, dielne, jedáleň, telocvičňa či dokonca bazén. Všetko je opustené od 31.12.2013, kedy školu zatvorili a odvtedy to tu pomaly chátra...


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.