• Doprava
  • 24.07.2013 15:46

Červený doubledecker bude jazdiť mestom do konca leta

0 0
Červený doubledecker bude jazdiť mestom do konca leta - double_decker2

Červeným retro doubledeckerom, ktorý od polovice júla bezplatne jazdí v uliciach hlavného mesta ako vyhliadkový, sa budú môcť Bratislavčania povoziť až do konca leta. Jeho premávka sa síce mala skončiť tento týždeň, ale Dopravný podnik Bratislava (DPB) tvrdí, že poschodový autobus je od prvého dňa nasadenia populárny a maximálne využívaný. Premávku preto predĺžia.

"Na základe našich prieskumov vieme presne vyhodnotiť jeho vyťaženosť a obsadenosť, ktorá bola najmä v prvých dňoch stopercentná," povedal pre TASR generálny riaditeľ DPB Ľubomír Belfi. Autobus podľa neho využívajú hlavne rodiny s deťmi a turisti, ktorí obľubujú najmä vrchné poschodie vozidla a užívajú si výhľad na mesto. Slúži však aj na premiestňovanie cestujúcich ako regulárna MHD, najmä v spodnej časti vozidla.

Dopravný podnik uvažuje, že by doubledecker mohol byť v budúcnosti skúšobne nasadený aj na nejakú z liniek verejnej dopravy. Má totiž k dispozícii ešte jeden poschodový autobus, ktorý je dlhší ako retro doubledecker jazdiaci mestom dnes. "Ak by sme autobus mali nasadiť na konkrétnu linku, museli by sme zvažovať vhodnosť trasy s prihliadnutím na stromy pri vozovkách, ktoré môžu brániť bezpečnému prejazdu autobusu," vysvetľuje hovorkyňa DPB Agáta Staneková. Do úvahy by vraj prichádzala možno linka číslo 50.

Staneková hovorí, že zatiaľ analýzy podniku ukazujú na to, že autobus je vhodný prioritne ako vyhliadkový. "Do bežnej premávky je tento typ autobusu menej praktický najmä preto, že hore nie je miesto na státie, čo je z pohľadu MHD pomerne neefektívne," vysvetlila. Aj starší cestujúci by podľa nej mohli mať problém pri presune do hornej časti vozidla. "Pohyb počas jazdy, čo cestujúci bežne robia, by mohol byť rizikový," podotkla hovorkyňa. Taktiež, aj keď má vodič podľa jej slov k dispozícii kameru na hornú časť vozidla, nie je schopný sa zároveň koncentrovať na frekventovanú premávku a paralelne sledovať dianie v autobuse.

DPB zapožičala doubledecker, ktorý dnes jazdí mestom, prešovská spoločnosť MT-Troliga. Poschodový nízkopodlažný autobus Sirius s retro dizajnom je vysoký štyri metre a dlhý 10,5 metra. Jeho kapacita je 68 miest na sedenie a 15 na státie. Trasa autobusu sa začína pri historickej budove Slovenského národného divadla na Jesenského ulici, pokračuje cez Štúrovu, Pribinovu, Karadžičovu, Ulicu 29. augusta, Kollárovo námestie, Staromestskú, Most SNP a späť k budove SND. Autobus premáva v hodinovom intervale od 12.00 do 19.00 h.

(TASR)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.