Leva Sambu môžete vidieť v bratislavskej ZOO už tento víkend

17.3.2023
0

Zdroj: ZOO Bratislava

Páčil sa vám článok?

V piatok pred týždńom sa rozrástol počet obyvateľov bratislavskej zoologickej záhrady o leva Sambu (na úvodnej foto), ktorý má nahradiť svojho uhynutého predchodcu Haldíra. Pomaly sa s ním budú môcť zoznámiť aj návštevníci ZOO. Viac nám prezradila jej hovorkyňa Slavomíra Šindelářová.

"Zoológovia a ošetrovatelia v týchto dňoch starostlivo sledujú, ako sa lev Samba zžíva so svojím novým domovom v ZOO Bratislava. Lev juhoafrický prežil 11 rokov v domovskej zoo v českom Hodoníne. Do ZOO Bratislava pricestoval minulý piatok. Dnes ráno mal prvýkrát možnosť preskúmať svoj vonkajší výbeh. Zoznámil sa s ním sám, bez zrakov verejnosti. Návštevníci budú môcť leva Sambu vidieť najskôr vo svojom vnútornom výbehu už tento víkend," priblížila Šindelářová.

Leva Sambu spája s levicou Jawou, ktorá žije v bratislavskej zoo,  podobný životný príbeh. Vlani prišiel o partnerku, ktorá mala problémy so srdcom, Jawa zas stratila svojho partnera Haldíra. Nádherný lev Samba spoločne so svojou partnerkou odchovali 6 mláďat, ktoré neskôr putovali do zoo v Litve a vo Venezuele. Už v Hodoníne sa ukázal ako láskavý rodič, ktorý sa s mláďatami hral a mal k nim vzorný vzťah.

Zdroj: ZOO Bratislava

Samba si zatiaľ bez prítomnosti ľudí pozrel dnes ráno aj vonkajší výbeh.

Majestátny takmer 200 kg vážiaci lev na prvý pohľad púta svojou veľkosťou i vznešenosťou. Má výraznú pieskovú srsť. Počas dňa je často aktívny a veľmi zvedavý. Ak všetko pôjde dobre, už budúci týždeň ho, pravdepodobne, návštevníci budú môcť vidieť aj vo vonkajšom výbehu, zatiaľ bez partnerky. Ďalším náročným krokom totiž bude jeho spájanie sa so samicou, pretože obaja sú dominantnej povahy.

Zdroj: ZOO Bratislava

Toto je lev Haldíra, ktorý uhynul a Jawa zostala sama.

Lev juhoafrický môže dosahovať dĺžku takmer dva metre. Priemerná váha sa pohybuje medzi 120 až 250 kg. Samica môže za život porodiť až 24 mláďat, pričom pôrodná váha je približne len jeden kiloram. Samice sa starajú o mláďatá a zabezpečujú pre celú skupinu potravu. Levy sú teritoriálne zvieratá. Svoje teritórium si značia škrabancami na stromoch, močom, výkalmi a revom. Aktívne sú hlavne za súmraku, v noci a na úsvite. Rozdiel medzi levom a levicou je výrazný. Samec má na hlave, okolo krku a na hrudi hrivu, ktorá ho chráni pred pazúrmi iných samcov pri súbojoch o postavenie v skupine.

(ms)

Páčil sa vám článok?